Lege Artis/
Natężenie Chóralności/
Turnu a Capella

Najnowszym przedsięwzięciem Lege Artis jest Projekt Turnau. Do tej pory chór wykonywał głównie muzykę sakralną dawną i współczesną, ale chcąc się rozwijać postanowił zająć się czymś zupełnie nowym. Wybór padł na poezję śpiewaną a capella. Chórzyści wspólnie zdecydowali, że najbliższa ich gustom jest twórczość Grzegorza Turnaua. Ponadto jest to artysta nierozerwalnie związany z Krakowem, więc krakusom szczególnie bliski. Do tej pory nikt nie tworzył specjalnie dla Lege Artis, więc z okazji jubileuszu 10 lat istnienia chór zwrócił się z prośbą do wybitnego aranżera Andrzeja Borzyma o opracowanie 12 ulubionych utworów z repertuaru Grzegorza Turnaua. Dzięki wsparciu JM Rektora AGH prof. Tadeusza Słomki możemy wysłuchać efektu tej pracy.

Chór kameralny Lege Artis powstał w Krakowie 11 lat temu, z inicjatywy Agnieszki Treli-Jochymek, dyrygentki chóru od początku jego istnienia. Lege Artis jest zespołem wszechstronnym, wykonującym z powodzeniem zarówno muzykę sakralną, jak i chóralne aranżacje utworów rozrywkowych, sięgającym po utwory dawne oraz najnowsze dzieła kompozytorów współczesnych. Są one doceniane przez ich twórców, a także publiczność licznie gromadzącą się na koncertach zespołu.

O jakości chóru świadczą nagrody i wyróżnienia zdobyte w licznych konkursach. Lege Artis jest laureatem Złotego Dyplomu oraz dwóch nagród specjalnych na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra Cieszyn 2016. Ponadto zespół jest zdobywcą I miejsca w kategorii chórów kameralnych oraz nagrody za najlepsze wykonanie utworu sakralnego podczas VII Rybnickiej Jesieni Chóralnej w 2011 roku, I miejsca w kategorii chórów kameralnych na XXI, XXIII i XXV Tyskich Wieczorach Kolędowych, a także I miejsca w kategorii chórów kameralnych na XIII Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek oraz wielu innych nagród, w tym wielokrotnie zdobywcą Złotej Struny na Małopolskich Konkursach Chórów w Niepołomicach. Udział zespołu w 2014 r. i 2016 r. w najbardziej prestiżowym polskim konkursie chóralnym „Legnica Cantat” daje mu pozycję wśród najlepszych chórów w Polsce.

Od 2011 r. Lege Artis działa jako chór kameralny przy Wydziale Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowi. Zespół bierze czynny udział w życiu kulturalnym wydziału, oprawiając muzycznie ważne dla niego uroczystości. Dzięki wsparciu JM Rektora AGH chór Lege Artis wydał dotąd dwie płyty.

Dyrygentka chóru, Agnieszka Trela – Jochymek, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Stanisława Krawczyńskiego oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Założyła i prowadzi Chór Kameralny „Lege Artis”, wraz z którym zdobyła wiele nagród i wyróżnień. W 2011 roku podczas VII Rybnickiej Jesieni Chóralnej otrzymała nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu, a w 2013 r. nagrodę dla wyróżniającego się dyrygenta na festiwalu Vox Domini w Prusicach. Od 2006 roku prowadzi także Krakowski Chór Młodzieżowy przy MDK Dom Harcerza i II LO w Krakowie, a od 2011 roku chór mieszany „Echo” przy Trzebińskim Centrum Kultury.

Skład zespołu Lege Artis:
Soprany: Paulina Bliżanowska, Agnieszka Dajcz, Ewa Kieres, Barbara Lizak-Gorczyca, Anna Wilczyńska.
Alty: Agnieszka Kosecka-Wierzejska, Paulina Strejczek-Jaźwińska, Małgorzata Uznańska.
Tenory: Lech Adamus, Mikołaj Karwat.
Basy: Jakub Ciępka, Lech Duraj, Mateusz Kupiniak, Wojciech Pawlik.

Chór wystąpi ze specjalnym udziałem perkusisty, Bartka Staromiejskiego.
Bartek Staromiejski - absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Sztutgarcie. Laureat międzynarodowych konkursów jazzowych, w tym (wraz z zespołem GPS) zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2008. Współpracuje m. in. z Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Maciejem Strzelczykiem, Markiem Bałatą, Januszem Skowronem, Tadeuszem Leśniakiem, Janem Jarczykiem, Siggym Davisem, Izą Zając, Beatą Przybytek. Jest cenionym perkusistą młodego pokolenia. Swobodnie porusza się w wielu stylach muzycznych, od jazzowego mainstreamu przez latin, salsę do fusion, funk i muzyki pop.

http://legeartis.art.pl/
https://www.facebook.com/ChorKameralny.LegeArtis/