StrefaEtno /

Mustapha El Boudani & Anna Witczak (Dikanda)

:: Po paru latach znajomości, wspólnego grania, poznania korzeni i tradycji dwóch odmiennych kultur postanowili zabrzmieć w duecie na scenie – Anna Witczak (Dikanda) oraz Mustapha El Boudani.
::Ten duet, to muzyczna podróż odkrywająca zakątki historii Nomadów na świecie, przekazywanej z dziada pradziada. Podczas koncertu muzycy zaprezentują tradycyjny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach. Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya), a piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości i pustyni.
:: Anna Witczak Czerniawska - jedna z najbardziej charyzmatycznych wokalistek polskiej i europejskiej sceny worldmusic. Od 15 lat związana z zespołem Dikanda, w którym śpiewa, gra na akordeonie, tworzy, aranżuje i nagrywa. Wraz z Dikandą zagrała setki porywających koncertów w Polsce i Europie, a także w Indiach. Z powodzeniem brała udział w największych europejskich festiwalach: m. in. Montreaux Jazz Festival w Szwajcarii, Szigiet Festiwal na Węgrzech, Rudolstadt w Niemchech, Sfinks w Belgii, Castelfest w Holandii i wielu innych. Oryginalny i poruszający głos Anny stał się inspiracją dla kompozytorów filmowych.
Wykonała partię solową , skomponowaną specjalnie dla niej przez Abla Korzeniowskiego, w muzyce do filmu Fritza Langa „Metropolis”. Współpracuje z Jerzym Maksymiukiem wykonując utwory jego kompozycji do filmu „Mania, pracownica fabryki papierosów”. Współtworzyła międzynarodowy projekt „głosy wschodu”, gdzie zaśpiewała koncert razem z m in. z Beatą Palyą (Węgry). Nagrywała gościnnie z zespołem Habakuk, Arka Noego, Luxtorpeda.
:: Mustapha El Boudani - nomad, muzyk z Sahary z Maroka. Urodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje się wśród piasków Sahary. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – karkabat oraz tańczy. Muzyk współtworzył projekt pt. „Górale na Saharze-Nomadzi w Beskidach” przy współpracy Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej „Africae Deserta Project” oraz Ambasady Polskiej w Rabacie. Razem z muzykami, instruktorami oraz podopiecznymi Fundacji Braci Golec aktywnie bierze udział w wydarzeniach organizowanych na terenie łuku Karpat Polskich.
Kocha Saharę, ale umiłował sobie góry Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Dzięki koncertom poznał różnorodność muzyki, stroju, tradycji górali w całym łuku Karpat Polskich.
>> „Autentyczna wirtuozeria” Gazeta Wyborcza 2017
>> „Prawdziwa magia pustyni” Jazz Forum” 2018