Wianki 2019 / Święto Muzyki / Addhrai & Forró Kraków Ensemble

wstęp: w o l n y

Tradycyjne tańce południowych Włoch: pizzica (region Apulia) i tammurriata (region Campania)- bardzo energetyczne, transowe, niezwykłe. Należą do rodziny tak zwanej "tarantelli", cieszącej się bardzo dużą popularnością. Nazwa tej rodziny tańców pochodzi od nazwy miasta Taranto lub od tarantuli. Według ludowych wierzeń bowiem taniec ten miał być antidotum w przypadku ukąszenia przez pająka; „pizzicu" (ugryzienie) tarantuli wywołuje wahania nastroju, a nawet stan głębokiej depresji, który może zostać uleczony jedynie poprzez taniec. Osoba ugryziona przez tarantulę tańczy do rytmu tamburynu, wchodząc w ten sposób w uzdrawiający trans.
Obecnie tarantelle tańczone są w parach, a ruch tancerzy oraz rytm bębnów i śpiew są ze sobą nierozerwalnie splecione, tworząc ciągły dialog między muzykami a tańczącymi.

Forró to taniec pochodzący z północno – wschodniej części Brazylii, który ma swoje początki w XIX wieku. Oparty na dwóch podstawowych krokach, tańczony w parach zarówno do wolnych jak i szybkich melodii. W zależności od stylu i rytmu piosenki tancerze mogą go tańczyć bardzo blisko, w tak zwanym „abraço”, czyli przytuleniu, ale również w bardziej otwartej ramie, dającej możliwości obrotów i różnych figur tanecznych. Tradycyjnie grane na trzech instrumentach: akordeonie, zabumbie i trójkącie. Forró jest tańcem stworzonym po to, żeby ludzie mogli się nim cieszyć na potańcówkach. Ta idea jest podtrzymywana do dzisiaj - znając podstawowe kroki bardzo szybko można dołączyć do grona tańczących i brać udział w imprezach, na których zawsze panuje przyjazna atmosfera.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Wieczór otworzy Addhrai. Zagrają tarantelle, pizzichi, tammuriaty, pieśni z Sycylii, Apulii, Campanii, Bazylikaty i Lazio. Usłyszycie zarówno muzykę zachęcającą do żywiołowego tańca, jak i kołysanki i smutne pieśni o tragicznej miłości.
Tarantelle to tradycyjne tańce z południa Włoch. Określa się tym mianem zarówno lokalne odmiany tarantelli z Calabrii, Sycylii, Gargano,jak i dwie najpopularniejsze jej formy, jakimi są pizzica z Salento – obszaru na południowym krańcu Apulii oraz tammurriata z rejonu Kampanii położonego wokół Wezuwiusza i w okolicach Neapolu. Z Salento pochodzą także wykonywane przez nich piękne pieśni w griko salentino, bardzo starym dialekcie, który przypomina o sięgającej niegdyś tych terenów antycznej Wielkiej Grecji. Tammurriata, związana z folklorem regionu Kampanii i Neapolu, ma również bardzo stare korzenie. Ten żywiołowy i zmysłowy taniec opiera się na grze zalotów w rytmie nacchere (kastanietów) i tammorry – bębna, któremu zawdzięcza swoją nazwę.
Zespół założyli m.in. Chiara Scarfato - instruktorka włoskich tańców tradycyjnych, która to nieraz ucieknie ze sceny, by z Wami zatańczyć, oraz Andrea Tios, udzielający się również w takich zespołach jak Sabir Duo czy Porto Meskla, zdobywcy pierwszego miejsca na Mikołajkach Folkowych w 2017 roku.
-----------------------
Chiara Scarfato - wokal, perkusjonalia, taniec
Gosia Oczko - wiolonczela
Eliza Kuźnik - skrzypce
Andrea Tios - wokal, timple, gitara battente, tamburyn
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Następnie na scenę wejdą Forró Kraków Ensemble - zespół powołany do życia, aby grać na potańcówkach, i jeszcze pełniej się muzyką, która połączyła ich drogi. Grając forró, używają tradycyjnego dla tego gatunku zestawu instrumentów: akordeon, zabumba, trójkąt. Zespół tworzą: Renata Liszka - na co dzień m.in. instruktorka tańca forró. Swoją podróż z tańcem rozpoczęła od tańców towarzyskich. Potem przyszedł czas na taniec współczesny, jazz, hip hop, afro beat. Jednak to dla forró, które poznała zupełnie przypadkiem, wyjechała na rok do Lizbony, by tam zdobywać doświadczenie w licznych szkołach tańca, na festiwalach, warsztatach. Wiedzę poszerzała później też w samej Brazylii. W Polsce uczy forró już od ponad dwóch lat, i to ta właśnie muzyka skłoniła ją również do powrotu do śpiewu. ;
Junior Arto - pochodzący z Brazylii tancerz i muzyk. Doświadczenie zdobywał na ulicach i karnawałach Brazylii, warsztatach regionalnych tańców i na różnorakich warsztatach tanecznych dookoła świata. W ten sposób zdobył doświadczenie we wszystkich gatunkach folkowych tańców regionu, którymi są: forró, samba, zouk, coco, i ciranda. Od paru lat dzieli się swoim doświadczeniem, ucząc nie tylko tańca, ale też m.in. gry na gitarze. ;
Carlos Oliveira - muzyk, nauczyciel, kompozytor. Na pianinie grywał kompozycje Chopina jeszcze w Brazylii. Dwadzieścia lat później podejmuje się gry na akordeonie, by z radością propagować ducha brazylijskiej muzyki w Polsce i nie tylko. Jest również członkiem zespołu rockowego The Arc & Tech Arrows, oraz projektu Materia Collective.
-----------------------
Junior Arto - wokal, zabumba
Renata Liszka - wokal, trójkąt
Carlos Oliveira - akordeon