StrefaEtno / StrefaNIEpodłegłości / Potańcówka: Pokwik / Pokrzyk+Rube Świnÿe

wstęp: 15-20 zł

RUBE ŚWINŸE >> 'świnia' - to pieszczotliwe określenie akordeonu >> 'ruba' - gruba będzie impreza, bo kapela gra do tańca :)
Skład Rube Świnÿe zadebiutował na małej scenie Wszystkich Mazurków Świata eksperymentując z rzadko spotykanym w muzyce tradycyjnej połączeniem dwóch akordeonów których spoiwem jest baraban z psiej skóry. Repertuar zespołu to w większości górnośląskie melodie oraz śladowe ilości muzyki polskiej zmieszane z melodiami popularnymi około 20 lat temu.
W ciągu 18-tu miesięcy istnienia zespół zainicjował i współorganizował Śląski Tabor w Ornontowicach oraz odwiedził ze swoją muzyką między innymi: Ethno Port Poznań, Klub Tyndyryndy w Kazimierzu oraz Targi Womex w Katowicach. Wśród odbiorców zdobyli nie tylko wielbicieli ale również przeciwników, co świadczy o ich oryginalności.
Katarzyna Dudziak: śpiew, baraban, klarnecik
Mateusz Dyszkiewicz: harmonia, eufonium, śpiew
Andrzej Teofil: akordeon, trąbka, śpiew
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
POKRZYK:
Spotkali się w Krakowie i choć każdy z nich pochodzi z innej bajki, trzymają się razem. Połączyła ich fascynacja tradycyjną muzyką taneczną oraz obrzędową z Polski i innych stron. Patronuje im pokrzyk - wilcza jagoda, tajemnicza roślina spokrewniona z mandragorą. Według medycyny ludowej, odpowiednio zastosowana, przynosiła niezwykle barwne, żywe i głębokie sny... Co usłyszycie w tanecznym transie? Melodie z miejsc pochodzenia członków kapeli. Blisko-odległe opowieści ze wschodniej Słowiańszczyzny; pieśni z podmokłych mazurskich krajobrazów; żywe, a zarazem wzruszające melodie z badań terenowych na Rzeszowszczyźnie; przykurzony repertuar z okolic Krakowa, a także… Hmmm… Nie chcą zdradzić wszystkiego. Przyjdźcie i zobaczcie sami.