StrefaEtno / STARY OLSA + Dola - Zespół Pieśni bez Tańca

wstęp: 20 zł ulgowy, 30 zł normalny / + pierwsze 20 sprzedanych biletów po 20 zł

STARY OLSA to grupa z Białorusi, odważnie sięgająca do średniowiecznej tradycji. Formacja powstała w 1999 roku. Repertuar grupy jest mocno związany z kulturą oraz historią Wielkiego Księstwa Litewskiego. Obejmuje białoruską balladę ludową i pieśni wojenne, tańce narodowe oraz dzieła kompozytorów renesansu, lecz na koncertach można usłyszeć nie tylko tradycyjne utwory.
Muzyka zespołu przywraca do życia brzmienie wielu zapomnianych instrumentów muzycznych, m.in. gęśle, lirę korbową, żalejki, dudy, lutnię.
Grupa ma na swoim koncie 14 wydanych albumów. Zespół można usłyszeć na festiwalach kultury średniowiecznej, festiwalach folklorystycznych i muzycznych wydarzeniach wschodniej i zachodniej Europy, a także USA.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
DOLA - Zespół Pieśni bez Tańca to żeńska grupa wykonująca słowiańskie pieśni tradycyjne, głównie obrzędowe. Skupiają się na ich mitologicznej, symbolicznej, nieraz i magicznej treści, wyszukując w nich motywy wspólne dla różnych części Słowiańszczyzny. Koncerty zespołu mają walor edukacyjny - można na nich nie tylko posłuchać, jak się kiedyś śpiewało, ale i dowiedzieć nieco na temat historii pieśni i tradycjach z nimi związanymi. Dziewczyny wykonują pieśni z Polski, Ukrainy i Białorusi, jednak nie wahają się zaglądać i w inne części Słowiańszczyzny, gdy jakiś trop je do nich zaprowadzi.