Majówka Taneczna w Strefie / Dancing May Junket @Strefa

#StrefaEtno / #DomTańcaKraków / TANECZNA MAJÓWA / DANCING MAY JUNKET / 1 .05 - 7.05 / klub Strefa / ul. św. Tomasza 31 / Kraków

_ _ _ _ _ _ _ _ 1 MAJA / ŚRODA _ _ _ _ _ _ _ _
TAŃCE POŁUDNIOWOWŁOSKIE
Tradycyjne tańce południowych Włoch: pizzica (region Apulia) i tammurriata (region Campania)- bardzo energetyczne, transowe, niezwykłe. Należą do rodziny tak zwanej "tarantelli", cieszącej się bardzo dużą popularnością. Nazwa tej rodziny tańców pochodzi od nazwy miasta Taranto lub od tarantuli. Według ludowych wierzeń bowiem taniec ten miał być antidotum w przypadku ukąszenia przez pająka.
Tańczone są w parach, a ruch tancerzy oraz rytm bębnów i śpiew są ze sobą nierozerwalnie splecione, tworząc ciągły dialog między muzykami a tańczącymi.

20.00: WARSZTATY
prowadzi: Chiara Scarfato
[ wstęp: 20 PLN / zapisy: strefakrakow@rozstaje.pl ]

22.00: POTAŃCÓWKA
koncert zespołu Addhrai
[ WSTĘP WOLNY ]

_ _ _ _ _ _ _ _ 2 MAJA / CZWARTEK _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
FORRÓ

Forró to taniec pochodzący z północno – wschodniej części Brazylii, który ma swoje początki w XIX wieku. Jest tańczony w parach zarówno do wolnych jak i szybkich melodii. W zależności od stylu i rytmu piosenki tancerze mogą go tańczyć bardzo blisko, w tak zwanym „abraço” czyli przytuleniu, ale również w ramie bardziej otwartej dającej możliwości obrotów i różnych figur tanecznych. Forró pojawiło się w Europie około 7 lat temu. Przez ostatnie lata taniec ten stał się tak popularny, że co miesiąc organizowane są festiwale i warsztaty w wielu europejskich miastach. Co sprawia, że ludzie zakochują się w tym tańcu? To z pewnością piękna i jedyna w swoim rodzaju muzyka Forró. Tradycyjnie grana na trzech instrumentach: akordeonie, zabumbie i trójkącie. Forró jest tańcem stworzonym po to, żeby ludzie mogli się nim cieszyć na potańcówkach. Ta idea jest podtrzymywana do dzisiaj. Znając podstawowe kroki bardzo szybko można dołączyć do grona tańczących i brać udział w imprezach, na których zawsze panuje przyjazna atmosfera. Na zajęcia Forró zapraszamy także osoby bez pary!

19.30: WARSZTATY
prowadzi: Renata Liszka
[ wstęp: 20 PLN / zapisy: strefakrakow@rozstaje.pl ]

21.30: POTAŃCÓWKA
koncert zespołu Forró Kraków Ensemble
[ WSTĘP WOLNY ]

- - - - - - - - - Balfolk May Weekend - - - - - - ----

- - - bal - - - - 3 MAJA / PIĄTEK - - - - folk - - - -

20.00 jam session / scena otwarta [ wstęp: 20 zł ]

- - - bal - - - - 4 MAJA / SOBOTA - - - - folk - - - -

10.00 warsztaty Lands of the Rondeau / prowadzi: Stefano Baldan [ wstęp: 40 zł ]

13.00 warsztaty „ A couple espresso” / prowadzi: Magdalena Dąbrowska & G. Pedro Coviello [ wstęp: 40 zł ]

16.30 warsztaty „Blues up your balfolk” / prowadzi: Mikulas Bryan [ wstęp: 40 zł ]

21.00 koncerty:
OMGDudeWeNeedAName / Stefano Baldan / Mr Folxlide [ wstęp: 75zł ]

- - - bal - - - - 5 MAJA / NIEDZIELA - - - - folk - - - -

18.00 koncerty: Duo G2 / Monsieur Fruits + jam session / scena otwarta [ wstęp: 65 zł ]

>> !!! >> więcej informacji / zapisy / bilety: Balfolk May Weekend

_ _ _ _ _ _ _ _ _ 6 MAJA / PONIEDZIAŁEK _ _ _ _ _ _ _
BLUES

Bluesem nazywamy całą rodzinę afroamerykańskich tańców m.in. Slow Drag, Fishtails, Cake Walk, Black Bottom czy Mooche, mocno powiązanych ze sobą nie tylko kulturowo, ale również muzyką , estetyką i charakterem ruchu. Ilość odmian tańca bluesowego stanowi odzwierciedlenie mnogości rodzajów bluesa jako gatunku muzycznego.
Jest prosty i elastyczny, to świetna zabawa zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych tancerzy. Podstawowych kroków jest się bardzo łatwo nauczyć, a warsztaty są również lekcją nawiązywania komfortowej więzi z partnerem i zaufania w tańcu.

19.00: WARSZTATY
prowadzenie: The Swing Experience
[ wstęp: 20 PLN / zapisy: strefakrakow@rozstaje.pl ]

21.00: POTAŃCÓWKA
koncert: Nika Aremikh Quartet
[ WSTĘP WOLNY ]

_ _ _ _ _ _ _ _ _ 7 MAJA / WTOREK _ _ _ _ _ _ _ _ _
TAŃCE KRAKOWSKIE

Wśród tańców ludowych regionu krakowskiego zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym jest krakowiak. Jego również wyróżnia się jako jeden z pięciu tańców o charakterze narodowym - obok oberka, kujawiaka, mazura i poloneza. Pisany na 2/4, żywy, skoczny, z charakterystycznym synkopowaniem; dziś kojarzony głównie ze scenami teatrów ludowych i zespołami pieśni i tańca. Na warsztatach zostanie odczarowany - skupią się one bowiem na krakowiaku w formie niescenicznej, przystępnej dla każdego, w myśl tego, że pierwotnie taniec ten - jak każdy taniec ludowy - służył wyłącznie dobrej zabawie.

20.00: WARSZTATY
prowadzi: Katarzyna Chodoń
[ wstęp: 20 PLN / zapisy: strefakrakow@rozstaje.pl ]

22.00 potańcówka / koncert zespołu Raraszek
[ WSTĘP WOLNY ]

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :

#DomTancaKrakow #StrefaEtno #StrefaKrakow