Addhrai / koncert włoskiej muzyki tradycyjnej

StrefaEtno / ADDHRAI - włoska muzyka tradycyjna / 24.06 / 20.00 / STREFA / Tomasza 31 / wstęp: 15zł / bilet ulgowy 10 zł / dla uczestników WARSZTATÓW 5 zł
partnerzy: Rozstaje / Crossroads Association, Krakowskie Forum Kultury
Zapraszamy na wieczór z tradycyjną włoską muzyką. Addhrai zagra tarantelle, pizzichi, tammuriaty, pieśni z Sycylii, Apulii, Campanii, Bazylikaty i Lazio. Usłyszycie zarówno muzykę zachęcającą do żywiołowego tańca, jak i kołysanki i smutne pieśni o tragicznej miłości.
Tarantelle to tradycyjne tańce z południa Włoch. Określa się tym mianem zarówno lokalne odmiany tarantelli z Calabrii, Sycylii, Gargano, jak i dwie najpopularniejsze jej formy, jakimi są pizzica z Salento. Według powszechnego przekonania „pizzicu" (ugryzienie) tarantuli wywołuje wahania nastroju, a nawet stan głębokiej depresji, który może zostać uleczony jedynie poprzez taniec. Osoba ugryziona przez tarantulę tańczy do rytmu tamburynu, wchodząc w ten sposób w uzdrawiający trans. Z Salento pochodzą także wykonywane przez nich piękne pieśni w griko salentino, bardzo starym dialekcie, który przypomina o sięgającej niegdyś tych terenów antycznej Wielkiej Grecji. Tammurriata związana z folklorem regionu Kampanii i Neapolu ma również bardzo stare korzenie. Ten żywiołowy i zmysłowy taniec opiera się na grze zalotów w rytmie nacchere (kastanietów) i tammorry – bębna, któremu zawdzięcza swoją nazwę.Z Sycylii wybrali nie tylko tarantelle, ale także przejmujące pieśni niezwykłej ludowej śpiewaczki, Rosy Balistreri.

Viktor Cordoba Guevara – skrzypce 
Andrea Tios – wokal, timple, chitarra battente, tammorra, tamburello
Agnieszka Masternak – wokal, nacchere, el. bass, tamburello
Chiara Scarfato – wokal, nacchere
Arkadiusz Szałata – tamburello, wiolonczela, el. bass