Sarkina balkan band

StrefaEtno / SARAKINA BALKAN BAND / 28.04 / 20.00 / STREFA / Tomasza 31 / wstęp: 25/30 zł
partnerzy: Rozstaje / Crossroads Association / Krakowskie Forum Kultury
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
SARAKINA BALKAN BAND to polsko-bułgarsko grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci wyższych szkół muzycznych, grający na takich instrumentach jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tambura. SARAKINA koncertuje w całej Europie od 1999 roku a w swoim dorobku ma nagranych 6 płyt: SARAKINA (2001), JUNCTIONS (2004), FRYDERYKATA(2008), DANCE OF FIRE (2012), LIVE IN STUDIO (2014), BalkanTron (2017). http://www.sarakina.art.pl
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
Jacek Grekow - kaval, gajda, akordeon
Anna Klebus - vocal
Jan Mlejnek - klarnet, tambura
Mateusz Bielski – kontrabas
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
prasa:
Zespoł Sarakina, wraz z płytą „Balkantron” jest bardzo dobrym reprezentantem „muzy niezachu”, czyli niezachodnich brzmień. Jeśli kochają Państwo zespół Kroke, to Sarakina także będzie się Państwu podobała.
Leszek Adamczyk, Audycja Minimax, Polskie Radio Trójka
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
CD „Balkantron” – cudowna płyta, wspaniała muzyka.
Vencislav Dimov, Folk Magazin, Darik Radio Bulgaria
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
Świetna wiadomość dla wielbicieli folku ambitnego, wysmakowanego, wręcz wyrafinowanego, a zarazem pełnego energii i witalności. Oto ukazała się nowa płyta w dyskografii jednej z najoryginalniejszych polskich grup tego nurtu – Sarakiny. Formacja ta, prowadzona już od bodaj osiemnastu lat przez Jacka Grekowa, prezentuje własną (być może należałoby powiedzieć „coraz bardziej własną”) opowieść o muzyce bułgarskiej.
TOMASZ JANAS poleca nowe płyty - IKS Kultura Poznan
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
Balkan deluxe. Jacek wrócił! Wspaniały akordeonista Jacek Grekow i jego zespół Sarakina. (...) Pracuje nad nowymi płytami przez długi okres, dając im czas na dojrzewanie. Właśnie wydał swój szósty album "Balkantron", który przewyższa nawet wygórowane oczekiwania. Niektórym może brakować "brudu", który dla wielu jest również częścią tej muzyki. Jednak każdy, kto chciałby usłyszeć artystycznie sublimowaną i zurbanizowaną muzykę bałkańską w nieskazitelnej jakości, jest we właściwym miejscu z "Balkantronem".
Mirjam Jessa, Musik aus allen Richtungen, Radio OE1.at (Wien, Austria)
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
Muzyka wypełniająca "Balkantron" zadowoli nie tylko miłośników etnicznych brzmień, ale ze względu na sposób podejścia instrumentalistów do rozbudowanych, niejednokrotnie wielowątkowych utworów, także zwolenników współczesnego jazzu.
Robert Ratajczak, longplayrecenzje.blox.pl