EtnoKraków/Rozstaje 2019

SPOTKANIE. MUZYKA PONAD PODZIAŁAMI
XXI EtnoKraków/Rozstaje 2019

Zapraszamy do Krakowa na 21. edycję EtnoKraków/Rozstaje – jednego z najważniejszych festiwali w Europie prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową i world music. Na początku lipca w Krakowie wystąpi ponad 100 artystów z kilkunastu krajów i trzech kontynentów. Tegoroczne święto muzyki etnicznej w Krakowie to blisko 20 koncertów i bogactwo wydarzeń towarzyszących z udziałem artystów z całego świata: warsztaty muzyczne, tradycyjnego rzemiosła, noce tańca. Na Festiwal zapraszamy od 2 do 7 lipca 2019. Organizatorami są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie ROZSTAJE u Zbiegu Kultur i Tradycji.

DRZEWO
Najpierw na scenie teatralnej Nowohuckiego Centrum Kultury zobaczymy spektakl baletowy Bursztynowe drzewo Art Color Ballet w reżyserii i choreografii Agnieszki Glińskiej. To motto tegorocznej edycji festiwalu, historia o formowaniu się społeczności w kontekście innych kultur, opowieść o źródłach środkowoeuropejskiej tożsamości; echo starotestamentowych psalmów, Pieśni nad pieśniami, romskich pieśni drogi, z poblaskiem kopuł cerkiewnych w tle, pobrzękiem monet, bursztynowym szlakiem, horyzontem krainy Kalevy w oddali. To opowieść „starych i nowych czasów” – zapewnia Glińska. Ale też opowieść o walce, nadziei, potrzebie miłości. Muzykę do spektaklu (wykonywaną na żywo) skomponował Stanisław Słowiński, autorem tekstów jest Jan Słowiński, partie wokalne wykonują Joanna Słowińska i Karol Śmiałek.

SCENA INSPIRACJE
Koncerty w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej stały się już tradycją festiwalu. W ramach „Sceny Inspiracje” wystąpi obwołany Paganinim XXI wieku węgierski skrzypek Felix Lajko ze swoim trio. Tamara Obrovac – jedna z najoryginalniejszych artystek europejskiej sceny etnojazzowej – zaśpiewa z formacją Transhistra Ensemble (Chorwacja/Włochy/Słowenia). Koncertową premierą będzie Kukurba & Słowiński Project – spotkanie znanego z formacji Kroke wirtuoza altówki, wokalisty – Tomasza Kukurby i jednego z najbardziej rozchwytywanych jazzowych skrzypków młodego pokolenia – Stanisława Słowińskiego. Autorska propozycja liderów projektu czerpie z tradycji jazzu, rocka i muzyki świata. „Scena Inspiracje” to tym razem również przestrzeń krakowskiej Alchemii i koncert Artisena kwintetu Joachima Mencla inspirowany motywami muzyki tradycyjnej. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. W Alchemii usłyszymy też formację Trimagine i Marizę Nawrocką, która – za sprawą autorskich interpretacji wokalnych i kameralnych aranżacji instrumentalnych (Paweł Czarny & Michał Pepol) – z pieśni jidysz przełomu XIX i XX wieku w nowatorski sposób wydobywa ich oblicze subtelne i nieoczywiste. Zespół jest laureatem tegorocznego konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

SCENA „IN CRUDO”
W ramach sceny „In Crudo” w Muzeum Inżynierii Miejskiej usłyszymy Svetlanę Spajić (Serbia), jedną z najbardziej cenionych i szanowanych postaci współczesnej kultury Bałkanów, nie tylko Serbii. Artystka należy bowiem do grona czołowych autorytetów w dziedzinie dawnych, przekazywanych ustnie tradycji wokalnych tej części Europy. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej zespołowi wierność dawnym zasadom tradycyjnego śpiewu i rewelacyjne, bezkompromisowe, emocjonalne koncerty. W cyklu „In Crudo” wystąpi również pochodząca z polskiego Spisza poetka i pieśniarka Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała; jej twórcze poszukiwania i głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji muzycznej pozwoliły na stworzenie własnego, oryginalnego stylu, ożywiającego magiczny świat Bergitka Roma z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią. „In Crudo” to również przestrzeń dla grupy Virtualnaja Derevnia z Moskwy i Kijowa. Szeroki jest obszar poszukiwań artystycznych rosyjsko-ukraińskiej formacji; praktykują i rekonstruują m.in. archaiczne pieśni tradycyjne dorzecza Dniepru i Wołgi. Artyści mają na koncie współpracę m.in. z Siergiejem Starostinem i ukraińską grupą Derevo. Muzyka ponad podziałami!

FORRÓ, BALFOLK, KRAKOWIAK – TANECZNIE POD GOŁYM NIEBEM
Koncerty plenerowe wybrzmią tym razem pod Wawelem na Powiślu (5, 6 VII). W piątek i sobotę sceną festiwalową za sprawą Bel Air de Forró (Brazylia) zawładną rytmy brazylijskie. Wystąpią też zespoły sceny balfolk, m.in. Loogaroo (Belgia) i Mr. Folxlide (Czechy) – nurtu podbijającego Europę, zapoczątkowanego we Francji i czerpiącego z tradycji muzyki tanecznej m.in. Portugalii, Włoch, Szwecji i Polski. Mocny akcent muzycznych i tanecznych tradycji środkowoeuropejskich postawią: Muzička & Dragúni (Słowacja), projekt: Czeremszyna - Horyna - Todar (Polska/Ukraina/Białoruś), małopolski Raraszek i Pokrzyk, podhalańska kapela Bukowianie Bartka Koszarka oraz transowa węgierska Meszecsinka. Sobotni wieczór na Powiślu to również niezwykła energia eksperymentującego z tradycją fińskiego kwartetu wokalnego Tuuletar i charyzmatyczna Aziza Brahim – głos uchodźców Sachary Zachodniej.
W niedzielę pasmo koncertów plenerowych zamknie – na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury – specjalizujący się w muzyce gospel Manchester Inspirational Voices z Wielkiej Brytanii.

ETNO DLA DZIECI, WARSZTATY, NOCE TAŃCA
Bogaty program edukacyjny obejmuje warsztaty pieśni serbskich (Svetlana Spajić), ukraińskich (Młyneczek), rosyjskich (Virtualnaja Derevnia), warsztaty bluesa (The Swing Experience), warsztaty tańców tradycyjnych: polskich (Piotr i Bogumiła Zgorzelscy, Raraszek) i włoskich (Lassatil Abballari). Przed nami też – jak co roku – noce tańca w klubie Strefa i w klubie Alchemia: tym razem z muzyką włoską (Lassatil Abballari), w energii balfolk (Martin-Vojta-Mikulas / Mr. Folxlide), etnoelectro ( Kfjatek / Red Sun Rising / RSS B0YS) i dedykowane tańcom tradycyjnym Europy Środkowej: Raraszek i Pokrzyk (Polska) / Muzička & Dragúni (Słowacja) / Szépszerével (Węgry).

:-) ETNOKRAKÓW dla DZIECI :-) Dzieci i rodziców zapraszamy serdecznie do Nowej Huty na łąkę przed Nowohuckim Centrum Kultury na warsztaty z muzyką i tańcami tradycyjnymi przeznaczone specjalnie dla najmłodszych! Spotkania poprowadzi Kasia Chodoń i zespół Raraszek (2, 3 VII). W NCK również koncert dla dzieci: Bajkowe kołysanki w wykonaniu grupy Swada (3 VII).
>>>>Dla Dzieci i Rodziców również – specjalny kącik w przestrzeni widowni w trakcie koncertów w Muzeum Inżynierii Miejskiej (3, 4 VII)

Festiwalowe koncerty i warsztaty będą się odbywały w Muzeum Inżynierii Miejskiej, w Nowohuckim Centrum Kultury, na Powiślu 11 (koncerty plenerowe), w Muzeum Etnograficznym, w ŻyWej Pracowni, klubach Alchemia i Strefa, w ośrodku Kontakt – Przestrzeń Ruchu i Tańca.

Spotkajmy się na Rozstajach! W EtnoKrakowie!
- - - - - - - - - - - - -
>> BILETY na spektakl Bursztynowe drzewo (NCK) w cenie 80 zł dostępne w kasie NCK oraz na portalu: https://biletyna.pl/spektakl/Bursztynowe-Drzewo-Art-Color-Ballet
- - - - - - - - - - - - -
>> BILETY na koncerty w MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ oraz w ALCHEMII w cenie 20 zł – 40 zł w sprzedaży od 30 maja od 15.00 --> https://www.eventim.pl/bilety.html?affiliate=PLE&doc=artistPages%2Ftickets&fun=artist&action=tickets&erid=2489739&includeOnlybookable=true&x10=1&x11=etno
Karnet całodniowy na 3 lipca (MIM) – 60 zł
Karnet całodniowy na 4 lipca (MIM) – 60 zł
- - - - - - - - - - - - -
>> BILETY na koncert dla najmłodszych: Bajkowe kołysanki (Swada) dostępne w kasie NCK oraz na portalu: www.biletyna.pl
Karnet na cały festiwal (z wyłączeniem wydarzeń w NCK) – 160 zł
- - - - - - - - - - - - -
Koncerty 5, 6 lipca organizowane na Powiślu oraz 7 lipca przed NCK – wstęp wolny

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>>>>>>>>>
Wsparcia finansowego udzielili: Gmina Miejska Kraków, Narodowe Centrum Kultury i Województwo Małopolskie