StrefaEtno / Michał Smetanka / ballady ponad czasem

wstęp: 15-20 zł

Zapraszamy na koncert opowieści snutych przy akompaniamencie archaicznych instrumentów, takich jak lira korbowa czy karpackie instrumenty pasterskie.
Dawny zwyczaj zasiadania wieczorami i słuchania śpiewnych opowieści przybliży nam Michal Smetanka. Pochodzący ze wschodniej Słowacji i tworzący własne instrumenty muzyk zaprezentuje nie tylko utwory osadzone w ludowości, lecz także swoje autorskie aranżacje na perkusję czy akordeon.
W trakcie koncertu pojawi się gość specjalny - zakochana w polskiej pieśni krakowska śpiewaczka Katarzyna Chodoń, która przybliży państwu polskie utwory tego gatunku.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Michal Smetanka
Producent ludowych instrumentów muzycznych, artysta, nauczyciel, multiinstrumentalista, kolekcjoner, kompozytor. Lider grupy muzycznej – KarpaTon. Koncentruje się na produkcji oryginalnych ludowych instrumentów muzycznych, na których gra od 1996 roku. W jego artystycznym repertuarze dominują oryginalne pieśni z Karpat, szczególnie te, które są związane z kulturą pasterską. Jako solista występował gościnnie w wielu zespołach folkowych, występował na wielu festiwalach i koncertował na Słowacji i różnych miastach Europy i Azji.
Jest autorem trzech płyt kompaktowych, współautorem licznych nagrań dźwiękowych, publikacji i artykułów dotyczących ludowej kultury muzycznej. W roku 2008 został wyróżniony prestiżową nagrodą przyznawaną twórcom ludowym – Król Europejskiego Rzemiosła Ludowego 2008. Swoje utwory artystyczne prezentował m. in. Królowej brytyjskiej Elżbiecie II i japońskiej rodzinie cesarskiej. Prowadzi unikalne muzeum ludowych instrumentów muzycznych, którego zbiory, oprócz instrumentów karpackich, tworzą również ciekawe eksponaty muzycznych kultur z całego świata. Oprócz propagowania tradycyjnej ludowej kultury muzycznej i instrumentów muzycznych, aktywnie zajmuje się komponowaniem i aranżacją muzyczną, koncertuje ze swoją muzyką, która wywodzi się nie tylko od starej muzyki Karpat, ale także od duchowej i sakralnej muzyki, oraz muzycznych kultur innych części świata. Rezultatem wymienionych jego działań są muzyczne projekty KarpatArt, KarpaAtman i KarPattern, Głosy przodków a i.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Katarzyna Chodoń
Folklorystka, śpiewaczka, choreografka. Prowadzi cykliczne warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego (Dekonstrukcja Krakowiaka, Wstęp do Rozśpiewu). Współpracuje z instytucjami kulturalnymi przy projektach związanych z edukacją regionalną. Wokalistka w zespołach kultywujących tradycje muzyczne polskie i słowiańskie, m.in. Raraszek - muzyka krakowska, Tadirindum - muzyka rzeszowska, Strojone - przy projekcie Preludium Słowiańskie i Pieśń Gminna, Swada - w projekcie Bajkowe Kołysanki). Laureatka przeglądu Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej w kategorii śpiewak ludowy oraz przeglądu Krakowski Wianek (2015, 2018) oraz Stara Tradycja jako wokalistka w kapelach Tadirindum (2017) i Raraszek (2018). W roku 2019 we współpracy z Rydlówką o. Muzeum Krakowa zrealizowała widowisko "Oczepiny w Rydlówce". Działalność dotyczącą edukacji regionalnej prowadzi jako Pani od Muzyki (@www.facebook.com/PaniOdMuzykiKrakow).