StrefaEtno / Mehehe

wstęp: 15 zł

Mehehe to etno-ambientowy duet, który współtworzą Helena Matuszewska (Same Suki, InFidelis) i Basia Songin (Sutari) - potomkinie Kobiet, Szeptunek, Wiedunek i zwyczajnych Dziewczyn, multiinstrumentalne stworzenia z lasu noszące w sobie mnóstwo inspiracji, szeptów, dźwięków i muzyki.

We wspólnym projekcie w niekonwencjonalny sposób nawiązują do tradycji szeptuch i magii ludowej. Zapętlają w looperze dźwięki złóbcoków, kankli, basowego wilka, azjatyckiego kaszgaru i szamańskiego bębna. Wykorzystując akustyczne, ludowe instrumenty, wrzeciona, liście, szepty, krzyki i śpiew przenoszą słuchaczy w tajemniczy i ginący świat wiejskiej magii, kupalnockowych zaklęć czy boginek krążących po lasach i bezdrożach.

Repertuar z płyty CIEMNIENIE, który usłyszycie na koncercie to autorskie kompozycje inspirowane polską muzyką ludową, dźwiękami natury i tradycjami szamańskimi z różnych regionów Polski.

Mehehe opowiada historie, które zachowały się w wyliczankach, tekstach kupalnockowych, zdaniach magicznych. Ta sama tajemnicza siła przyrody, niezrozumiała, przerażająca i ogromna, która niegdyś motywowała ludzi do tworzenia kultów, zaklęć i zachowań ochronnych, staje się inspiracją do poszukiwań muzycznych, tworzenia dźwięków, kreowania atmosfery. Jak brzmi dojrzewająca wilcza jagoda, gasnący ogień, wąż zrzucający skórę, woda w gardle topielca, kołysany wodą śryż, szadź na gałęziach drzewa, mech porastający kamień?

Mehehe próbuje przywołać tę ulotną chwilę, kiedy nadchodząca burza budzi lęk i każe nam się skryć gdzieś bezpiecznie, kiedy mgła o poranku budzi zachwyt, którego nie da się opisać słowami, kiedy nasze brzydsze i ciemniejsze ja każe komuś złorzeczyć i wyklinać. To język rzeczy ukrytych w szarości, o których nie mówi się w świetle dnia, a które nawet w nocy bywają wstydliwe lub niepokojące.

Basia Songin - wilk, kankle, wrzeciona, szepty, zaklinania, śpiew
Helena Matuszewska - looper, złóbcoki, kaszgar, wrzeciona, zaklinania, śpiew
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
www: www.mehehe.pl
bandcamp: https://mehehe.bandcamp.com/releases