Agata Siemaszko & Miroslav Rajt & Kuba Bobas Wilk
21.01

Agata Siemaszko & Miroslav Rajt jr.- dulcimer player, composer & Kuba Bobas Wilk / klub Strefa / Kraków / Św. Tomasza 31 / 21.01.2016 / godz. 20.00
wstęp: 20 zł / bilety dostępne bezpośrednio przed koncertem
rezerwacje: etnokraków@rozstaje.pl
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
Agata Siemaszko
Wokalistka doskonale znana słuchaczom Programu II-go Polskiego Radia oraz miłośnikom muzyki cygańskiej i sceny etno w Polsce i na Słowacji. Uczyła się gry na basach podhalańskich u Krzysztofa Trebuni–Tutki, na skrzypcach u Marka „Maji” Łabunowicza, przez kilka lat była członkiem romskiego zespołu Kałe Bała legendarnej poetki i pieśniarki Teresy Mirgi z Czarnej Góry. Przez dwa lata współtworzyła także wraz z Jurajem Lišką polsko-słowacki projekt FallGrapp, który w roku 2012 zwyciężył w konkursie Fatt Kools Słowackiego Radia FM i został okrzyknięty przez krytykę jednym z najciekawszych projektów w historii słowackiej muzyki alternatywnej. Współpracowała z austriacko-węgierskim kompozytorem, Ferrym Janošką przy nagrywaniu muzyki do spektaklu „Der Fluss” w reżyserii Petera Wagnera. W maju 2014 Agata nawiązała stałą współpracę z pochodzącą z Bratysławy wirtuoz cygańskich skrzypiec, Barborą Botošovą („Bohemiens”, „Gypsy Queen Project”), wnuczką legendarnego skrzypka Jana Berkyego Mrenicy, córką skrzypcowego wirtuoza, Eugena Botoša, ta współpraca trwa do dziś.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
Miroslav Rajt
Jeden z najwybitniejszych słowackich cymbalistów. Urodził się i wychował w Bratysławie, w cygańskiej rodzinie o wielopokoleniowej tradycji muzykowania. Jest absolwentem bratysławskiego konserwatorium, gdzie studiował grę na cymbałach węgierskich oraz studiów na wydziale kompozycji i dyrygentury bratysławskiej HTF-VŠMU. Gra również na skrzypcach, altówce, fortepianie, perkusji, akordeonie oraz kontrabasie. Był solistą najważniejszych słowackich zespołów reprezentacyjnych SĽUK i LÚČNICA, OĽUN (Orkiestra Instrumentów Ludowych Słowackiego Radia). Przez kilkanaście lat związany był z Violin Orchestra Bratislava pod kierownictwem Eugena Botoša. Ma na swoim koncie współpracę z zespołami grającymi muzykę różnych gatunków – od klasyki poprzez folk, jazz aż po reggae. Jego wirtuozeria oczarowała słuchaczy nie tylko na Słowacji, ale również w wielu innych krajach na całym świecie (między innymi w USA, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Polsce i wielu innych krajach). Pisze muzykę dla słowackich orkiestr i zespołów kameralnych.