Balfolkowa Noc na Rozstajach

06.07.2018 / g. 23.00 / EtnoKraków/Rozstaje 2018 / klub Strefa / wstęp wolny / organizatorzy: Rozstaje / Crossroads Association / Krakowskie Biuro Festiwalowe / partner: Krakowska Balfolkowa Grupa Wsparcia 

 


Mamy zaszczyt, zaprosić Was na Noc Balfolkową w ramach festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2018. Czy jesteście gotowi na całą noc tańczenia? :) Do tańca zagrają nam (niekoniecznie w kolejności występowania):

 

 Sprinkle Blizzard // Uprawia muzykę z myślą o balfolkowych spotkaniach tanecznych. To pięcioro doświadczonych muzyków, pięć frapujących osobowości muzycznych i pięć instrumentów z różnych zakątków Europy. Spontaniczne i pełne pasji podejście do muzyki – tradycyjnych melodii tanecznych i własnych kompozycji, w połączeniu ze sceniczną błyskotliwością, otwartością i wirtuozerią członków zespołu stanowi nową jakość na balfolkowej scenie. W ich interpretacji balfolk to muzyka żywiołowa, pełna improwizacji, intymna, szczera, w sposób niebanalny i z humorem łącząca pierwiastki duchowe i ludyczne. W różnorodnym repertuarze zespołu odnajdziemy m.in. francuskie mazurki, walczyki, schottische, chappeloise'y, skandynawskie polski, bretońskie andro, polki i inne formy taneczne. Sprinkle Blizzard współpracuje ze środowiskami tancerzy w Polsce i za granicą. Flecista Jakub Szczygieł jest nie tylko kompozytorem dużej części repertuaru zespołu, ale też wykonuje muzykę na fletach przez siebie wykonanych, jako członek znanego na świecie rodzinnego warsztatu lutniczego GoldfinchWhistles. Choć członkowie zespołu znają się od dawna – i spotykali się wielokrotnie na muzycznych szlakach jako członkowie innych formacji – współpracę podjęli na przełomie roku 2017 i 2018 przy okazji festiwalu Folk Marathon w Brnie. Ostateczny skład wykrystalizował się podczas festiwalu bal folkowego Lovembal 2018 w Poznaniu. 
Angelika Hudler (Austria) – skrzypce
Olena Yeremenko (Ukraina) – nyckelharpa
Eulalie Hupin (Belgia) – akordeon
Jakub „Goldfinch” Szczygieł (Polska) – irlandzki flet poprzeczny, low whistle
Jan Gałczewski (Polska) – buzuki irlandzkie 

 Balquemia // Zespół wywodzi się z warszawskiego środowiska balfolkowego. Powstał, jak twierdzą jego członkowie, z potrzeby chwili i potrzeby tańca. W składzie znajdziemy typowe dla tego nurtu muzycznego instrumenty, jak akordeon diatoniczny, skrzypce czy lira korbowa. Balquemia proponuje tańce wywodzące się z poszczególnych regionów Francji, ale nie skupia się ściśle na żadnym z nich. Dlatego też muzyka grupy to wielobarwna podróż po różnych zakątkach Francji, podróż zarówno w świetle dnia, jak i w nocy. To tańce żywiołowe, pełne energii, dzikie i szalone, ale – dla równowagi – również te nastrojowe, z nutką melancholii i zmysłowości. To alchemiczny taniec pierwiastków i ich niespodziewane połączenia.
W grupie występują:
Rafał Kwietniewski – akordeonista, tancerz, animator, nauczyciel tradycyjnych tańców francuskich, organizator cyklicznych folkowych potańcówek w Warszawie. 
Dymitr Gierus – gitarzysta i amator grania na basie, architekt, pasjonat grafiki cyfrowej i rysunku. Jest osobą o szerokim spektrum zainteresowań muzycznych. 
Anton Korolev – ukraiński multiinstrumentalista, mieszkający w Warszawie amator tańców tradycyjnych. Jego specjalnością są lira korbowa, dudy francuskie oraz skrzypce.
Aleksandra Tykarska – artystyczna dusza, kreatorka i współtwórczyni wielu projektów muzycznych i tanecznych. Jej pasją są skrzypce, balfolk, taniec w odmianie American Tribal Style i gra na dafie.
Rafał Kwietniewski – akordeon, taniec
Dymitr Gierus – gitara, bas
Anton Korolev – lira korbowa, dudy francuskie, skrzypce
Aleksandra Tykarska – skrzypce, daf, taniec

 KGB - Korolev – Galczewski – Biel // to trio tworzone przez instrumentalistów wywodzących sie z Ukrainy i Polski. Proponują oni publiczności szeroko rozumianą muzykę folkową, w której odnaleźć można inspirację wieloma tradycjami z różnych zakątków Europy. W repertuarze mają utwory pochodzące z wielu stron kontynentu. Wykonują pełną entuzjazmu, spontaniczności i radości grania muzykę folkową / etno, w której ważną rolę pełni też element improwizacji.
Anton Korolev to multiinstrumentalista, znany z takich zespołów jak Mashala Doza, Etno Histeria Umeuropa Caravan, Balquemia. Sam mówi o sobie, że „od dziecka lubił rożne formy hałasu, dlatego swoją twórczość opiera na dźwiękach dud, liry korbowej i skrzypiec. Uwielbia koty i kanapki ze smalcem. 
Jan Gałczewski jest również multiinstrumentalistą, znanym z takich zespołów jak Beltaine, Apathetic Turtles i Sprinkle Blizzard. Wyznaje, że „od dziecka interesował się problematyką irlandzkich pubów w kontekście historycznym i kulturowym, lokalnych przedsiębiorstw browarniczych, a także szarpaniem strun, dlatego gra na buzuki irlandzkim i dudach”. 
Michał Biel jest także muzykiem znanym z wielu projektów. On z kolei mówi o sobie, że „od dziecka interesował sie szeroko pojętą sztuką, a także ssakami morskimi. Jego specjalizacją są walenie i gra na bębnach”. 
Anton Korolev – lira korbowa, dudy francuskie, skrzypce
Jan Galczewski – dudy, buzuki 
Michał Biel – cymbały ( a wcale, że nie, bo baraban :D ) 
Michał Górka- wiolonczela/ tagleharpha;) ( taki surprise ) 

wstęp: WOLNY