The New Lessers

THE NEW LESSERS:
Nazwa zespołu nawiązuje do pierwszego zespołu Antka Krupy "The Lessers" działającego w latach 60-tych. W zespole tym grał m.in legendarny krakowski muzyk Zbigniew Seifert. Zespół "The New Lessers" wykonuje covery angielskich zespołów blues-rockowych końca lat 60-tych takich jak Traffic, Jethro Tull, Free, fragmenty spektaklu poetycko muzycznego "Amela - blues o rozwianych włosach na wietrze" autorstwa Antka Krupy i Jarka Śmietany oraz autorskie songi Agaty Ślazyk.

Antek Krupa
Od prawie 40 lat Antoni Krupa związany jest z Radiem Kraków. Jego ciepły głos z charakterystycznym "r" od lat wprowadza słuchaczy w dobry nastrój i meandry muzyki… Ostatnio obchodził piękne, okrągłe urodziny. I choć sam mówi o sobie, że jest starym zdartym bluesmanem, to Antek Krupa jest jedną z najbarwniejszych postaci krakowskiego dziennikarstwa i jedną z nielicznych prawdziwych osobowości - nie tylko radiowych. Jest bywalcem muzycznych festiwali, skarbnicą wiedzy o jazzie i bluesie, właścicielem ogromnej kolekcji płyt winylowych i miłośnikiem oryginalnych kapeluszy. Jako muzyk grał m.in. z Markiem Grechutą i Jazz Band Ball Orchestra.

 

Agata Ślazyk
autorka piosenek, wokalistka, gitarzystka, artystka Piwnicy pod Baranami. Ze swoim recitalem i z kabaretem Piwnica pod Baranami odwiedziła: USA, Kanadę, Wielką Brytanię, Niemcy i Austrię. Wydała autorską płytę "Nie daj się zjeść" z której utwory odnosiły sukcesy na Alternatywnej Liście Przebojów Radia Kraków. Kiedy Antek Krupa usłyszał ją po raz pierwszy powiedział: WOW !!! To pierwsza rockmanka Piwnicy Pod Baranami. Od tego momentu ta opinia funkcjonuje w środowisku artystycznym Krakowa.

 

 

 

Recenzja minialbumu pt. “Morning” zapowiadającejgo płytę duetu:

 

New Lessers to projekt Antoniego Krupy który współtworzy z Agatą Ślazyk. Zamysłem twórców jest przedstawienie współczesnemu słuchaczowi muzyki złotej ery Woodstock. Epka którą mam w rękach zawiera trzy utwory audio i bonus wideo z koncertowym wykonaniem tradycyjnej pieśni John Barleycom ( wersja studyjna otwiera w/w EP) . Duet z gościnnym udziałem Jorgosa Skoliasa śpiew i Stefana Blaszyńskiego flet w sposób nader wysmakowany przedstawia własne, folkujące interpretacje:  John Barleycom, Morning Sad Morning oraz Lonely Avenue. Fantastyczne wyczucie stylu oraz  pełne polotu wykonanie robi apetyt na pełnowymiarowy album. Agata Ślazyk jest rewelacyjną gitarzystką a jej znakomity głos świetnie współbrzmi z przydymionym wokalem Krupy. Ta płytka ma niebywały urok, czyste  piękno zawarte w dźwiękach. Gorąco polecam.

Robert Lenert  „Twój Blues”