Svetłana Butskaya 
 warsztaty głosowe 
18-19.03

Swietłana Butskaya - śpiewak, pedagog, absolwentka Wydziału Muzykologii Konserwatorium Moskiewskiego. Specjalista w zakresie rosyjskiej wielogłosowej muzyki cerkiewnej XVII i XVIII wieku i śpiewu sakralnego. Zajmuje się twórczą rekonstrukcją dawnych pieśni rosyjskich, a także pieśni polskich. Na podstawie oryginalnych manuskryptów, odtwarza dawne techniki śpiewu, prowadzi prace badawcze i projekty artystyczne. Od 1995 roku stale współpracuje ze Scholą Teatru „Wegajty”. Jako solistka bierze udział w dramatach liturgicznych m.in ORDO STELLAE, LUDUS PASSIONIS, LUDUS DANIELIS, LUDUS PASCHALIS. Przygotowuje programy badawczo-artystyczne w kierunku Wschód-Zachód (sesje z udziałem śpiewaków m.in. z Rosji, Ukrainy). Bierze udział w badaniach terenowych, tworzy projekt KANTY I PSALMY – staropolskie pieśni religijne w rosyjskich manuskryptach. Od 1990 roku w Polsce i w Rosji prowadzi warsztaty poświęcone emisji głosu, warsztaty wokalne dla aktorów, wokalistów, nauczycieli oraz lektorów.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
Koncepcja pracy w grupie warsztatowej wymaga od uczestnika pełnego zaangażowania, wyobraźni, wrażliwości i otwartości na pracę poprzez strojenie ciała i otwieranie głosu. Dochodzimy do prawdy swego głosu, nad którym praca jest dotykaniem sfery duchowości i rozwijaniem głębi istoty człowieka.
Swietłana Butskaya: zaczęła śpiewać głosem otwartym, ludowym, za nauczycielki wybierając wiejskie babcie, w czasie studenckich wypraw w głąb Rosji. 25-letnie doświadczenie w pracy wokalnej doprowadziło do zrozumienia tego, że głos człowieka musi być jednym, niepodzielnym, całym, mocnym i otwartym. Harmonia ciała i ducha pomaga prowadzić głos tą drogą. Traktując głos człowieka jako całość, szukamy pomocy w sobie. Czeka nas praca nad poszukiwaniem dźwięku własnego ciała, który stanowi fundament dla budowy otwartego głosu, który nie kłamie, nie skrzypi, nie boli, nie meczy… Metoda pracy wypróbowana została w takich projektach jak „Oresteja” w reżyserii Petera Steina (Moskwa 1993- 1997), warsztaty aktorskie w szkołach teatralnych Warszawy, Łodzi, Wrocławia, letnia szkoła śpiewu tradycyjnego Fundacji Muzyka Kresów, warsztaty głosowe w wieloletniej współpracy z Teatrem i Scholą Węgajty. Warsztaty prowadzone są dla wszystkich zainteresowanych pracą z głosem, nie tylko dla aktorów i śpiewaków ale dla ludzi, dla których glos jest narzędziem pracy.