120zł (2 dni)
Rezerwacje: strefakrakow@rozstaje.pl 

 

Tydzień poprzedzający Wielki Post (aktualnie 12 - 18 lutego) nazywał się Tygodniem Maślanym i był bardzo wesołym i ciekawym świętem obchodzonym, głównie przez kobiety. Zwieńczeniem całej rozrywki była niedziela w którą to odbywało się główne wydarzenie - Święto Kołodzieja albo Pożegnanie z Zimą. W sobotę zapraszam kobiety i mężczyzn na przygotowanie i zapoznanie się z piosennym, taniecznym i obrzędowym materiałem, który posłuży nam w niedzielnej zabawie.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
Sofia Herian pochodzi z Ukrainy, od 2012 roku mieszka na stałe w Krakowie. Jest zawodowym muzykiem (akordeon, harmonia, pianino, gitara, gra również na domrze, bandurze, sopiłce). Jest absolwentką uczelni muzycznej - Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych (Katedra Folklorystyki i Etnografii). Jej specjalizacją jest folklor ukraiński.
Od 1998 prowadzi aktywną działalność w tej dziedzinie – jako folklorysta zajmuje się poszukiwaniem, odtwarzaniem i popularyzacją ukraińskiego folkloru w dziedzinie muzyki. Prowadzi badania terenowe na terenie wsi obwodu wołyńskiego, zapisując od najstarszych mieszkańców archaiczne pieśni Polesia, folklor dziecięcy, przysłowia i porzekadła, a także mnóstwo różnych historii-opowieści o dawnym życiu. Jako nauczyciel ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jej dorobkiem jest młodzieżowy zespół folklorystyczny ''Передзвін'' (1999-2006 miasto Kowel, obw. wołyński), którego członkowie do dziś kontynuują swoją przygodę z pieśnią ludową, a także zespół pieśni tradycyjnej ''Кросна'' ( 2007-2012 miasto Kijów ) - (http://volyniany.org.ua/krosna/237-krosna ) którego była współzałożycielem i kierownikiem.
Od ponad czterech lat mieszka w Krakowie. Postanowiła kontynuować pracę w ramach swojej pasji, dlatego w 2013 roku założyła i prowadzi zespół pieśni ukraińskiej, śpiewanej tradycyjną manierą (znaną w Polsce jako „biały głos”) - "Вельме Гурт" ( https://www.facebook.com/welmeghurt/ ).

Sofia Herian

warszaty pieśni ukraińskich