Zapraszamy na weekendowy warsztat poświęcony europejskim tańcom tradycyjnym w kręgu. Warsztaty prowadzone będą przez znakomitych nauczycieli, pasjonatów i specjalistów. Vittoria Agliozzo – specjalistka włoskich tańców z rejonów Puglia, Campania and Calabria, Piotr Zgorzelski — mistrz tańców polskich niestylizowanych oraz Daniel Sandu — znawca tańców południowoeuropejskich oraz balfolkowych i romskich.
Podczas warsztatów poznamy podstawowe kroki tańców, ale też skupimy się na zgłębieniu ich cechy wspólnej i charakterystycznej, którą jest improwizacja. Skoncentrujemy się na tańcu jako sztuce bycia sobą zarówno w relacji z partnerem, ale też z pozostałymi tancerzami i muzyką.
Warsztat przeznaczony jest dla dorosłych. Umiejętności taneczne nie są wymagane, natomiast otwartość i chęć zabawy, jak najbardziej!
Uczestnicy zostaną wprowadzeni stopniowo od mniej skomplikowanych do bardziej złożonych elementów tańca. Będą mieli także okazję wypróbować nabyte umiejętności podczas wieczornych spotkań tanecznych i koncertów.
Warsztat jest zapowiedzią odbywającego się w lipcu Etnokraków/Rozstaje (19. edycja), który od wielu już lat poprzez koncerty i warsztaty zbliża odbiorców do muzyki i kultury tradycyjnej krajów europejskich i wielu kultur innych kontynentów.
Więcej o Festiwalu: http://www.rozstaje.pl/ oraz http://www.etnokrakow.pl/Zapraszamy!
Organizatorzy: Katarzyna Chodoń, Stowarzyszenie ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji oraz Muzyki i Folklory.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
​​Harmonogram:
Piątek/ Friday 16.06.2017
17:00 -20:00 krakowiak niestylizowany – Piotr Zgorzelski i Katarzyna Chodoń
20:30 -22:00 – potańcówka Kopienioki (5*zł/10*zł/20zł)

Sobota/ Saturday 17.06.2017
10:00 – 13:00 romskie tańce w kręgu – Daniel Sandu i Marta Berdel
15:00 – 18 pizzica, tammuriata, tarantella calabrese – Vittoria Agliozzo
21:15 – 24:00 Wieczór praktyczny: Tańce z muzyką mechaniczną, a także na żywo (Krakowski Skład: Daniel Kübler, Arkadiusz Szałata, Katarzyna Chodoń oraz Synántisi) (10**zł/20zł)

Niedziela/ Sunday 18.06.2017:
15:00 – 18:00 pizzica, tammuriata, tarantella calabrese – Vittoria Agliozzo
20:00 – 21:00 Wieczór praktyczny: Koncert Synántisi i przyjaciele (10**zł/20zł) 
21:00 - 23:00 Wieczór praktyczny: Wspólne granie i tańce


* Dla uczestników warsztatów zapisanych przed 12 maja - zniżkowy bilet na I Wieczór Praktyczny - 5zł 
**Dla uczestników warsztatów zapisanych po 12 maja - zniżkowe bilety na Wieczory praktyczne - 10zł
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
​​Koszt uczestnictwa:
całość 245zł/os (3 warsztaty dziennie + 2 wieczory praktyczne)
oddzielne warsztaty:
60zł/os – Roma – 2x1,5h = 3h
50zł/os – Krakowiak 2x1,5h = 3h
110zł/os – Pizzica 1,5h + 1,5h + 3h = 6h
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
​​Rezerwacje na adres: kasia.chodon@gmail.com 
W tytule „Imię Nazwisko, Nazwa warsztatu lub warsztatów, Kraków 2017”. 
W odpowiedzi otrzymają Państwo informacje dotyczące potwierdzenia rezerwacji i dokonywania wpłat. 
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 
​​Kto będzie uczył i czego dokładnie:
**
​​O tańcach z południa Włoch​. Są wykonywane w kręgu, do którego wchodzą po kolei pary. Dzieje się tak podczas festiwali ulicznych, wesel czy wydarzeń związanych z życiem rodzinnym. Siłą tańców Południa jest to, że przy wykorzystaniu relatywnie prostych ruchów tancerze są w stanie wkroczyć w przestrzeń komunikacji i współdzielenia emocji, których nie da się opisać słowami.
W ostatnich latach dzięki ekstensywnym badaniom tradycyjnej muzyki i tańców Włoch, udało się zrekonstruować źródła kultury włoskiej oraz jej zapomniany urok.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z krokami tanecznymi, zastosowaniem instrumentów perkusyjnych, dynamiką oraz gestami wykorzystywanymi w tańcach takich jak: pizzica pizzica Salentina, tammuriata Campana oraz Sonu a ballu Calabrese
W tradycyjnych tańcach południa Włoch wykorzystuje się gesty podobne do tych wykonywanych przez mieszkańców wsi podczas ich codziennej pracy. Przekazywane z pokolenia na pokolenie stały się mieszanką różnorakich styli. Istnieje jednak element, który łączy zróżnicowane kultury Południa – KOŁO. To w tworzonych spontanicznie tanecznych kołach uczestnicy mogą wyrazić siebie, odbyć rytuał, czy wspólnie świętować.
**
​​Vittoria Agliozzo — ​Sycylijka, od wielu lat zajmuje się badaniem kultury tradycyjnej we Włoszech oraz za granicą. Zgłębia również wiedzę związaną z teatrem, tańcem i muzyką. Od 2003 roku Vittoria poświęca się szczególnie badaniu i nauczaniu tańców i muzyki tradycyjnej południowych Włoch. Występowała m.in. w zespołach takich jak: „La paranza geco”, „Sciaravatra”, „Folk Foli”, „The Melannurca” (z którą stworzyła „Fronni d’alia”) i wielu innych. Nieustannie uczy się i występuje na scenach festiwali oraz organizuje warsztaty i kursy tańców w wielu instytucjach w kraju, oraz za granicą, m.in.: Instytut Grotowskiego, Festiwal Rozstaje/Crossroads Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej (Włochy), Festiwal Śródziemnomorski (Sardynia). Wraz ze swoim partnerem życiowym Mico Corapi tworzy duet Synántisi (https://www.youtube.com/watch?v=eSF57appsEU).
**
​​Daniel Sandu o swojej metodzie pisze: Rytm, Rumunia i Roma - 3R, czyli podstawa mojego warsztatu tańców folkowych, przeznaczona jest dla wszystkich od 7-go do 77-go roku życia!​ 3R wiąże się z przyjemnością nauki zarówno tańców ściśle tradycyjnych, jak i ułożonych przeze mnie choreografii wykorzystujących tradycyjne kroki i muzykę… 3R to również wolność w tańcu!

RYTM będzie towarzyszył nam zarówno w muzyce, jak i tańcu. Tak jak inne tańce ludowe, RUMUŃSKI taniec tradycyjny zmienia się pod wpływem czasu: młodzi ludzie tańczą inaczej niż ich dziadkowie. A co z wolnością? Znajdziemy ją w tańcu ROMA. Będzie to wolność improwizacji każdego z nas. W trakcie warsztatów staram się zachęcić uczestników do eksplorowania czegoś więcej niż tylko kroków w tańcu, do włączenia siebie w taniec, do podążania za własnym rytmem.

​​Daniel Sandu – tancerz, choreograf, pedagog tańca. Od wielu lat prowadzi warsztaty tańców międzynarodowych oraz stepowania na całym świecie – m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Polsce, USA, Azji. Tańczył w rumuńskim zespole „Ensemble Rapsodia Romana”, był tancerzem w Międzynarodowym Teatrze Tańca w Amsterdamie, stał się nauczycielem w przedmiocie „Taniec w edukacji”. Obecnie pracuje także z dziećmi ze specjalnymi potrzebami. Więcej o prowadzącym: www.danielsandu.com

​​Marta Berdel — pedagog tańców etnicznych, instruktor tańców polskich, muzykoterapeuta, nauczyciel akademicki. Główną jej ideą jest uczenie tańców tradycyjnych w formie niescenicznej i niestylizowanej. Prowadzi warsztaty tańców etnicznych zarówno w Polsce, jak i za granicą (Niemcy, Słowacja) oraz animując potańcówki do muzyki na żywo. Pracuje zarówno z seniorami, młodzieżą uniwersytecką, jak i osobami niepełnosprawnymi (Rzeszów, Boguchwała, Trzebownisko). Współpracuje ściśle ze Studio Ruchu i Edukacji Somatycznej „Dunami” w Rzeszowie. Więcej o prowadzącej: http://www.holinga.pl/
**
​​O Krakowiaku niestylizowanym - Przedstawiamy wam jedną z wielu możliwości tańczenia krakowiaka w formie zabawowej podczas dzisiejszych potańcówek. Jedną z form krakowiaka jest taniec, składający się z dwóch części. W pierwszej korowód par podąża za pierwszą, która porusza się najczęściej po kole. Kolejną formą, którą się zajmiemy, jest tzw. „mijany”, w której jedna para tańczy wewnątrz kręgu stworzonego przez pozostałych tancerzy. Podczas warsztatu zapoznamy Was z podstawowymi krokami, a także postaramy się stworzyć przestrzeń na nas samych w tańcu, zwłaszcza w momencie tańca solowego pary.
W tradycji taniec ropozczynał się przyspiewką pary wodzącej, co podejmowali w trakcie tańca również pozostali tancerze. Również na warsztacie nie zabraknie tego elementu, chętni będą mieli okazję do wyrażenia nie tylko w tańcu, a także przez krótkie wierszowane teksty. 

​​Piotr Zgorzelski — etnolog z wykształcenia, współtworzy kapelę Janusz Prusinowski Kompania (dawniej Janusz Prusinowski Trio), w której gra na basach oraz tańczy. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie. Tańca uczył się bezpośrednio od wiejskich i miejskich tancerzy starszego pokolenia, jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. W 2008 roku powołał do życia wraz z żoną Fundację Czas Tradycji, w której realizuje m.in. projekty upowszechniające wiedzę i umiejętności o polskich tańcach tradycyjnych, natomiast od 2015 roku współpracuje z ImiT współtworząc według autorskiego pomysłu portal www.taniec.edu.pl, który zajmuje się upowszechnianiem wiedzy oraz nauką polskich tańców narodowych, dawnych i tradycyjnych.
​​
Katarzyna Chodoń – Śpiewaczka, animatorka tradycyjnej kultury ludowej. Śpiewa w zespołach Swada, Strojone (Preludium Słowiańskie, Pieśń Gminna) oraz Tadirindum. Prowadzi warsztaty śpiewu i tańca polskiego (m.in. Festiwal Folkowisko od 2013, Folk Caravan w D'Abruzzo w 2014, Festiwal Rozstaje w Krakowie w 2015, Polska Eire Festiwal w 2016). Jest laureatką przeglądu Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej w kategorii śpiewak ludowy w 2015 roku. W swoim dorobku ma nagrania na płycie „Preludium Słowiańskie – ścieżka dźwiękowa” (2014) oraz „Krakowskie – dodaj do ulubionych” (2015). Swoją działalność dokumentuje na blogu: www.kchodon.blogspot.com
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

We invite you for weekend-long workshops of European circle dancing. Workshops will be held by excellent teachers, and specialists. 
Vittoria Agliozzo – specialist in Italian dances from Sicily and Calabria;
Piotr Zgorzelski – master of Polish non-stylized dance forms;
Daniel Sandu – expert on dances from Southern Europe, Balfolk and Roma dances.
During the workshops, the participants will be introduced to basic steps of those dances as well as focus on their common feature – improvisation. We will turn our attention on dancing as an art of being ourselves both in relationship with our partner and together with other dancers and the music.
Workshops are for adults only. Previous dancing experience is not required but openness and playfulness will be very welcome!
Participants will be gradually introduced to dancing, from less complicated to more complex elements. They will have a chance to try out their new dancing skills during dance parties and concerts organized in the evenings.
These workshops are an introduction to Etnokraków/Rozstaje/Crossroads Festival which will take place in July. The festival has been introducing people to traditional music of many European countries through concerts and workshops for many years.
More about the Festival: http://www.rozstaje.pl/
Welcome!

Pizzica
Krakowiak
Roma 
16-18.06