Sofia Herian warsztaty pieśni ukraińskich

StrefaEtno / SOFIA HERIAN - WARSZTATY / 14-15.07 / 13-17.00 / STREFA / Tomasza 31 / wstęp: 80 zł/os.– za udział w warsztatach dwudniowych
ZAPISY: strefakrakow@rozstaje.pl 

partnerzy: Rozstaje / Crossroads AssociationKrakowskie Forum Kultury
__________________________

Zapraszamy na kolejne – dwudniowe – warsztaty obrzędowych pieśni ukraińskich. Tematem lipcowego spotkania będą pieśni obrzędowe z okresu letniego.

Sofia Herian pochodzi z Ukrainy, od 2012 roku mieszka na stałe w Krakowie. Jest zawodowym muzykiem (akordeon, harmonia, pianino, gitara, gra również na domrze, bandurze, sopiłce). Jest absolwentką uczelni muzycznej - Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych (Katedra Folklorystyki i Etnografii). Jej specjalizacją jest folklor ukraiński. Od 1998 r. prowadzi aktywną działalność w tej dziedzinie – jako folklorysta zajmuje się poszukiwaniem, odtwarzaniem i popularyzacją ukraińskiego folkloru w dziedzinie muzyki. Prowadzi badania terenowe na terenie wsi obwodu Wołyńskiego, zapisując od najstarszych mieszkańców archaiczne pieśni Polesia, folklor dziecięcy, przysłowia i porzekadła, a także mnóstwo różnych historii-opowieści o dawnym życiu. Jako nauczyciel ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jej dorobkiem jest zespół folklorystyczny ''Передзвін'' (1999-2006 miasto Kowel, obw. Wołyński ), którego członkowie do dziś kontynuują swoją przygodę z pieśnią ludową, a także zespół pieśni tradycyjnej ''Кросна'' (2007-2012 Kijów) - którego była współzałożycielem i kierownikiem. Od ponad czterech lat mieszka w Krakowie. Postanowiła kontynuować pracę w ramach swojej pasji, dlatego w 2013 roku założyła i prowadzi zespół pieśni ukraińskiej, śpiewanej tradycyjną manierą (znaną w Polsce jako „biały głos”) - "Вельме Гурт".