3 x tarantella - warsztaty tańców włoskich z Vittorią i Mico
14.11

Spragnionych słońca i pozytywnej, wibrującej energii zapraszamy na warsztaty tańców tradycyjnych Południowych Włoch.

KIEDY?
14-15 listopada 2016
godz. 18:00 - 21:00

GDZIE?
Klub Strefa
ul. św. Tomasza 31, Kraków

Tarantella - co to takiego?

Mówi się, że nazwa 'tarantella' pochodzi od jadowitego pająka, występującego na terenie południowych Włoch. Kąsając ofiarę, tarantula wyśpiewuje specyficzną dla siebie melodię i tylko poprzez odtworzenie jej i zatańczenie, ukąszony jest w stanie usunąć z organizmu pajęczą truciznę.

'Tarantella' to termin określający żywiołowy taniec ludowy nie tylko we Włoszech, ale i w szerszym obrębie morza śródziemnego (m.in. Korsyka, Hiszpania, południe Francji).

Jak to wygląda?
Ano tak:

tammurriata:
http://youtu.be/u_m69Lr9XEg
pizzica:
http://youtu.be/mEVB_QAtgwI

Na warsztatach poznacie trzy południowowłoskie odmiany tego tańca.

14. listopada
18:00 – 21:00

Pierwszy dzień wypełni zwiewna, zalotna 'pizzica' i energetyczna 'tammurriata' – obie bardzo wyczulają na interakcję. Są bardzo kontaktowe, choć nie ma w nich prawie kontaktu cielesnego. Podstawą jest dzielenie tej samej, pozytywnej energii, która wytwarza się momentalnie, od pierwszego uderzenia w tamburyn!
Taniec to jednak tylko część fenomenalnego obrzędu. Równie ważną rolę pełni tam śpiew. Niejednostajny, polifoniczny przywołuje na myśl przejażdżkę górską kolejką. Zaczyna się spokojnie, lirycznie, by zaraz wybuchnąć feerią dźwięków.

Zapraszamy Was na warsztaty tarantelli prowadzone przez Vittorię Agliozzo, rdzenną Sycylijkę, która od lat nie tylko bada, ale przede wszystkim żywo uczestniczy we włoskiej kulturze tradycyjnej. Taniec i śpiew to jej pasja, którą z radością dzieli się z innymi. Spotkanie z Vittorią to nie tylko możliwość poznania kulturowego fenomenu od źródła, ale – przede wszystkim – wytańczenia dokuczliwego jadu i wprowadzenia do organizmu wielkiej dawki południowo-włoskiego słońca!

15. listopada
18:00-21:00
Drugiego dnia warsztatów poznamy ‘tarantella calabrese’ (Sonu a ballu). To pierwszy raz, gdy w Krakowie mamy okazję poznać ten taniec!
Warsztaty mają na celu zgłębienie niektórych wątków związanych z tradycją „Sonu a ballu”, szczególnie jej dwóch odmian: Valle del Sant’Agata i Area Jonica, nie ograniczając się do samego pokazania kroków i gestów z nimi związanych, ale wyjaśniając, czym jest tradycja "U sonu", jej znaczenie społeczne i obrzędowość.
Rota (krąg tańca) to czas dzielenia się, zwierciadło społeczności, obrzęd, który się powtarza i odnawia.
Takie spojrzenie zrodziło się z pragnienia, aby przedstawić istotę tego dawnego tańca i rozwiać wszystkie wątpliwości narosłe wokół niego.
Poprzez sugestywną muzykę na żywo, poprzez opowieść i ruchy ciała, 'Rota' zaczyna istnieć, wymagając jednocześnie wspólnego udziału muzyków, tancerzy i obserwatorów. Dlatego założeniem warsztatów nie jest jedynie opanowanie kilku kroków, ale wprowadzenie w złożony świat „Sonu a ballu”.

Zajęcia drugiego dnia poprowadzą Mico Corapi i Vittoria Agliozzo, występujący w zespołach Banda Corapi i Caristho.

Mico Corapi
Urodził się w rodzinie silnie związanej z tradycyjną kulturą jońską okolic Catanzaro i Reggio Calabria. Szczególnie jego dziadek, grający na gitarze battente i akordeonie oraz jego wujek, gitarzysta i śpiewak, mieli duży wpływ na muzyczną edukację Mico. W ostatnich latach zgłębia światy rytmów, tańców i muzyki terytorium rozciągającego się od Aspromonte aż po Serre Calabresi, poszerza także swoje zainteresowania przez studia nad flamenco.

Vittoria Agliozzo
Urodziła się i dorastała na Sycylii, przez wiele lat podróżowała badając tradycyjne włoskie i zagraniczne tańce oraz muzyczne obrzędy. Kształciła się w zakresie teatru, tańca i muzyki. Od 2003 roku zajmuje się przede wszystkim nauczaniem tańców i muzyki tradycyjnej z południowych Włoch. Taniec, instrumenty perkusyjne i śpiew to jej największe pasje i dzięki nim wielokrotnie miała okazję współpracować z różnorodnymi grupami związanymi z muzyką tradycyjną i etniczną.

--------------------------
Informacje praktyczne:

Do wyboru pakiety cenowe dla singli i par:

1 dzień solo: 70 zł
2 dni solo: 120 zł
1 dzień para: 120 zł
2 dni para: 220 zł
*kombinacja 1 dzień solo + drugi dzień w parze: 70 zł + 120 zł = 190 zł

Dzień przed warsztatami zapraszamy na KONCERT Vittorii i Mico w klubie Strefa (ul. św. Tomasza 31)
Mico Corapi i Vittoria Agliozzo - muzyka południa Italii!

Dla wszystkich uczestników warsztatów zniżka – bilety w cenie 20 zł!

Zapisy na warsztaty przez formularz:
https://goo.gl/forms/1c6Gy7lbdLeLR3jt2

Ostatecznym potwierdzeniem rezerwacji jest przelew na konto podane po wypełnieniu formularza.

Pytania:
warsztaty.tammuriaty@gmail.com