Na drugim spotkaniu warsztatowym z Sofią Herian zajmiemy się pieśniami kupalnymi i petriwczanymi. Jako, że w wielu przypadkach pieśni obrzędowych nie śpiewali mężczyźni – hołdując tradycji – na warsztaty zapraszamy grupę żeńską.

Sofia Herian pochodzi z Ukrainy, od 2012 roku mieszka na stałe w Krakowie. Jest zawodowym muzykiem (akordeon, harmonia, pianino, gitara, gra również na domrze, bandurze, sopiłce). Jest absolwentką uczelni muzycznej - Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych (Katedra Folklorystyki i Etnografii). Jej specjalizacją jest folklor ukraiński.
Od 1998r. prowadzi aktywną działalność w tej dziedzinie – jako folklorysta zajmuje się poszukiwaniem, odtwarzaniem i popularyzacją ukraińskiego folkloru w dziedzinie muzyki. Prowadzi badania terenowe na terenie wsi obwodu Wołyńskiego, zapisując od najstarszych mieszkańców archaiczne pieśni Polesia, folklor dziecięcy, przysłowia i porzekadła, a także mnóstwo różnych historii-opowieści o dawnym życiu. Jako nauczyciel ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jej dorobkiem jest młodzieżowy zespół folklorystyczny ''Передзвін'' (1999-2006 miasto Kowel, obw. Wołyński ), którego członkowie do dziś kontynuują swoją przygodę z pieśnią ludową, a także zespół pieśni tradycyjnej ''Кросна'' (w latach 2007-2012, w Kijowie), którego była współzałożycielem i kierownikiem.

Sofia postanowiła kontynuować pracę w ramach swojej pasji, dlatego w 2013 roku założyła i prowadzi zespół pieśni ukraińskiej, śpiewanej tradycyjną manierą (znaną w Polsce jako „biały głos”) - "Вельме Гурт".

https://www.facebook.com/welmeghurt/
http://volyniany.org.ua/krosna/237-krosna

Warsztaty pieśni kupalnych i petriwczanych

udział w warsztatach: 80 pln/os.
rezerwacje: etnokrakow@rozstaje.pl