Marcin Oleś SOLO - koncert urodzinowy

Zapraszamy na urodzinowy koncert solowy jednego z najznakomitszych polskich kontrabasistów, mieszkającego od 5 lat w Krakowie: Marcina Olesia! Nasz solenizant, kompozytor, improwizator, autor muzyki filmowej i teatralnej, datę urodzenia (4 stycznia 1973) dzieli z bratem, wybitnym perkusistą, Bartłomiejem Olesiem. Wraz z bratem od wielu lat prowadzi unikatowy projekt OLES DUO, w którym artyści redefiniują tradycyjnie przypisywane swoim instrumentom role, a także i zrywają z rutynowym postrzeganiem funkcji, jaką pełnić może sekcja rytmiczna. OLES DUO nagrywało m.in. dla brytyjskiej rozgłośni BBC: w roku 2016 ukazała się ich druga płyta, „One Step from the Past” (Fenommedia). Bracia określani bywają niekiedy także jako najlepsza sekcja rytmiczna w Europie, a pod szyldem OLES BROTHERS występują i nagrywają z muzykami z pierwszej półki jazzowego i nie tylko jazzowego świata. 

Marcin Oleś uważa się za ucznia jednego z największych żyjących wirtuozów kontrabasu, Françoisa Rabbatha. Jest pierwszym Polakiem, który nagrał płytę w legendarnej oficynie wydawniczej Hat Hut Records: to album „Alchemia” w trio z Bartłomiejem Olesiem oraz wirtuozem klarnetu Theo Jörgensmannem (ich piąta wspólna płyta, „Transgression”, nagrana pierwotnie dla Hat Hut Records, ukazała się ostatecznie pod koniec 2016 roku w wydawnictwie muzycznym Fundacji Słuchaj). Przez lata zbudował bogatą dyskografię, a zaproszenia do nagrań i koncertów przyjmowali od niego najznakomitsi jazzmani świata, jak Tomasz Stańko, David Murray, Matthew Shipp, Kenny Werner, Kena Vandermark, czy Erik Friedlander. 

Styczniowy solenizant jest Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015) w kategorii muzyka za projekt „Lost Languages”. Związany głównie z jazzem, grywa również muzykę ethno, improwizuje z muzykami z Bliskiego Wschodu, muzykuje z klasycznie grającymi artystami z Korei, wykonuje zarówno współczesny repertuar klasyczny, jak i muzykę sefardyjską. W roku 2014 płyta “Sefardix” (For Tune) jego tria z Bartłomiejem Olesiem i Jorgosem Skoliasem została wyróżniona przez Polskie Radio tytułem Folkowego Fonogramu Roku. W roku 2016 ukazał się drugi album tego trio, „Maggid” (Fenommedia), a ponadto pierwszy album będący efektem współpracy braci Olesiów z trębaczem Antonim Gralakiem, „Primitivo” (For Tune). Marcin Oleś był trzykrotnie gościem Festiwalu Rozstaje – i tym chętniej gościmy go w Strefie na urodzinowym koncercie solowym.