Polski Bal Folk - warsztaty tańców tradycyjnych
z Piotrem Zgorzelskim
1-2.04

Polski Bal Folk czyli polskie tańce układowe w formach niestylizowanych.
Prowadzenie – Piotr Zgorzelski

Polski Bal Folk czyli tańce układowe m.in. korowody w liniach i w parach, kontra, krzyżoki, trojaki oraz dwu lub trzyczęściowe tańce w parach z różnych regionów Polski będą podstawą dwudniowych warsztatów. Dużą część z nich zatańczymy dzięki poznanym krokom mazurkowym i polkowym, część będzie wykonywana krokiem chodzonego lub krakowiaka, a w jeszcze innych zatańczymy krokiem wiejskich walczyków.

Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

Warsztaty mają na celu ukazanie bogactwa polskich tańców tradycyjnych w formach niestylizowanych, wykonywanych dawniej na wiejskich i miejskich potańcówkach. Zajęcia bazują na polskich tańcach tradycyjnych z różnych regionów m.in.: Kurpie, Lubelskie, Łęczyckie, Łowickie, Mazowsze, Opoczyńskie, Radomskie, Rzeszowskie, Sieradzkie, Suwalskie i Wielkopolska. W ramach spotkań warsztatowych zostaną zaprezentowane także materiały video dotyczące tańca i muzyki tradycyjnej.

Program zajęć:
SOBOTA, 1 kwietnia 2017
11:00-16:00

NIEDZIELA, 2 kwietnia 2017
11:00-16:00

Piotr Zgorzelski:
Basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Kompania (dawniej Trio), współzałożyciel warszawskiego stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes. Od blisko 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych, pochodzących z takich regionów jak: Mazowsze, Kujawy, Kurpie, Radomskie, Wielkopolska oraz Rzeszowskie. Stale współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez IMiT, NIFC, IAM. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć, uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyką ludową.